Komornik

Praca komornika- cała prawda

Praca komornika- cała prawda

Ostatnio, w telewizji, radio, prasie coraz częściej słyszy się i czyta o pracy komornika. Zazwyczaj, jak to w naszym kraju bywa, są to artykułu nie stawiające komorników w dobrym świetle. W sumie, sam fakt wykonywanego zawodu wzbudza w ludziach odrazę i wstręt. Media podsycają wizerunek pięknymi opowieściami o skorumpowaniu, przekrętach, znajomościach itp. A jak to jest naprawdę? Naprawdę, praca ta jest taka jak inne wykonywane zawody, a nawet można powiedzieć gorsza. Człowiek musi niejednokrotnie patrzeć na ludzką biedę, słuchać o nieszczęściach i działając na wniosek wierzyciela, zabierać często cały życiowy dorobek, na poczet długów.

Druga strona, ludzie bez sumienia, serca, którzy wiedzą jak skutecznie uniknąć konsekwencji, śmiejący się w twarz: ,, komornik i tak nic mi nie zrobi, nic nie mam”. Niestety, taka jest prawda, często największe zadłużenia mają ci, którzy wiedzą jak zrobić, by tego nie spłacać. Mają domy, pozapisywane na innych członków rodziny, żyją w nieformalnych związkach, nic na siebie nie zapisują. Jeżdżą najdroższymi samochodami, obsługują najnowsze aparaty komórkowe, chodzą w markowych ciuchach, i co? Nic im nie można zrobić. Często słyszy się o tym, że komornik bezkarnie zabrał, wziął, zajął. Nic bardziej mylnego- komornik działa wyłącznie na wniosek wierzyciela- sam, jako organ egzekucyjny nie może podejmować żadnych decyzji. Ludzie od zawsze mieli wyrobione zdanie na temat tego zawodu, traktowali jako osobę zarabiającą na ludzkiej biedzie.

Niestety, częściej bywa tak, że dłużnik (osoba fizyczna/firma) sam jest sobie winny. Ignorowanie, nie dotrzymywanie umów, nieodpowiedzialność w stosunku do rat/abonamentu/kredytu. Praca ta jest taką samą pracą jak inne, wymaga wkładu własnego, niejednokrotnie trzeba włożyć w to więcej niż w innej pracy. Często niektóre sprawy, osoby, sytuacje pozostają w pamięci latami. Tak więc to nie komornik jest tą osobą która decyduje, o eksmisjach, licytacjach nieruchomości, zajęciu dorobku życiowego. Komornik działa na wyłączny wniosek wierzyciela. To obywatel/firma jest tym, kto decyduje o dalszym losie dłużnika.