Finanse

Sierpień – czas ulgi dla kredytobiorców

Sierpień – czas ulgi dla kredytobiorców

Czesi w naszym regionie są liderami w podwyższaniu stóp procentowych w swoim kraju. Czy to promyk nadziei dla Polski? Okazuje się, że tak i to z dwóch powodów. W czwartek Czesi przestali podwyższać stopy procentowe, co było zgodne z oczekiwaniami rynku. Pomimo wzrostu stóp procentowych, czeska waluta nie charakteryzuje się wysoką pozycją na rynku walutowym.

Czy w Polsce również stopy procentowe zahamują?

Zdaniem ekspertów Banku Gospodarstwa Krajowego stopy procentowe w Polsce podwyższą się o 25 punktów bazowych lub pozostaną bez zmian, co również powinno zwiastować koniec podnoszenia stóp procentowych. Adam Glapiński – Prezes NBP, który w swojej nieformalnej wypowiedzi na molo w Sopocie obiecał niewielką podwyższkę lub jej brak. W każdym razie koniec podwyższek może przynieść ulgę kredytobiorcom. Na stronie gospodarka24.pl można sprawdzić aktualną wysokość stóp procentowych.

Poruszenie w sprawie wakacji kredytowych

Wakacje kredytowe weszły formalnie z dniem 29 lipca, które oznaczają odroczenie spłat ośmiu rat kredytu. To jeden z powodów, dla których kredytobiorcy mogą odetchnąć z ulgą. Dzięki takiej pomocy, kredytobiorcy krdytu hipotecznego zapłacą 4 raty mniej kredytu do końca 2022 roku, oraz 4 raty mniej w 2023 roku. Jest to dobre rozwiązanie, bowiem odciąży to kieszenie Polaków oraz pomoże stworzyć poduszkę finansową na gorszy czas.

Wakacje Rady Polityki Pieniężnej

Sierpień to czas wakacji nie tylko dla nas, ale również dla ludzi rządzących. Rada Polityki Pieniężnej być może nie podniesie w sierpniu stóp procentowych, ponieważ odbędzie się w tym czasie przerwa urlopowa. Ponadto eksperci przewidują, że druga połowa przyszłego roku przyniesie znaczne obniżenia stóp procentowych.