FinansePorady

Co jest brane pod uwagę przy kredytach?

Co jest brane pod uwagę przy kredytach?

Każdy, kto miał do czynienia z bankami, wie doskonale, że potrzebują oni rozmaitych dokumentów, które pokażą dochody czy tożsamość danej osoby. Szczególnie jest to ważne przy kredytach, gdyż pożyczanie dużej sumy pieniędzy musi być jakoś udokumentowane, żeby potwierdzić, że klient spłaci kredyt.

Jakie dochody musimy mieć, by go otrzymać?

Przede wszystkim bardzo ważna jest wysokość dochodów, ponieważ od niej zależy nasza zdolność kredytowa. Bank musi policzyć, czy mając konkretne obciążenia, będziemy w stanie spłacić zaciągnięty kredyt, czy nie będzie problemów, że są zbyt małe dochody, by spłacić ratę. To podstawowa rzecz, choć nie tylko. Dlatego musimy podać kwotę dochodów, ilość osób na utrzymaniu oraz comiesięczne wydatki, jakie musimy ponosić.

Źródło dochodów

To bardzo ważna kwestia, ponieważ musimy mieć solidne podstawy, by udowodnić swoją wypłacalność. Brane pod uwagę są rozmaite umowy, choć umowa na czas nieokreślony jest w tej kwestii najbardziej wiarygodna. Wiele banków bierze pod uwagę emerytury oraz renty, od warunkiem, że są odpowiednio wysokie lub klient nie ma dodatkowo za dużych obciążeń. Warunkiem uwzględnienia takich wpływów musi być wypłacanie ich przez ZUS. Świadczenia, które wypłaca OPS nie są brane pod uwagę, gdyż w razie konieczności komornik nie może ich zająć.

Historia kredytowa

Bez wątpienia każdy bank weźmie ją pod uwagę, ponieważ jest podstawą w wiarygodności klienta. Często bywa tak, że jeśli mamy ją pustą, system będzie nas wyrzucał i nie da w ogóle uwzględnić żadnych wyliczeń. Dlatego warto czasami kupić nawet coś na raty, żeby mieć cokolwiek w razie konieczności. Dobrym sposobem jest branie różnych rzeczy na raty najlepiej przez ten sam bank, ponieważ z automatu stajemy się jego klientami i sam będzie widział bez sprawdzania historii kredytowej, czy jesteśmy rzetelnym klientem.

Bank ma bardzo wiele ścisłych wytycznych, które musi zrealizować, jednak podyktowane jest to wyłącznie tym, żeby się upewnić, co do rzetelności danej osoby. Tylko dzięki temu może mieć jakąś pewność, że kredyt będzie spłacony.