Informacje

Inflacja – jak się przed nią zabezpieczyć?

Inflacja – jak się przed nią zabezpieczyć?

Wzrastająca inflacja martwi każdego z nas, niezależnie od wysokości dochodów i posiadanego majątku. W czerwcu przekroczyła ona 15% – takiego wyniku nie widziano w Polsce od lat. Dodatkowo, wszystko wskazuje na to, że sytuacja na rynku nieprędko się unormuje. Właśnie dlatego każda osoba starająca się prowadzić swój budżet w sposób zrównoważony i rozsądny zastanawia się, jak nie stracić zbyt wiele środków w czasach wzrastających cen oraz jak utrzymać swój poziom życia. Wbrew pozorom, oszczędzanie na wszystkim, na czym tylko się da wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, jak zabezpieczyć się przed inflacją.

Dywersyfikacja źródeł dochodów

Najważniejszym, podstawowym sposobem na zadbanie o własny budżet w czasie inflacji jest dywersyfikowanie źródeł dochodów. Jeśli ciężko ci zrezygnować z niektórych wygód aby utrzymać płynność finansową, po prostu znajdź dodatkowe źródło dochodów. Poświęcisz na pracę nieco więcej czasu, jednak wciąż będziesz mógł pozwalać sobie na ulubione przyjemności. Dodatkowo, posiadanie więcej niż jednego źródła dochodów sprawi, że nie będziesz obawiać się utraty pracy, ponieważ twój budżet stanie się bardziej stabilny. Dodatkowa praca nie musi być drugim pełnym etatem. Możesz wykonywać drobne zadania na umowie o dzieło, pisać bloga i na nim zarabiać lub sprzedawać własne wyroby artystyczne. Możliwości jest wiele; wszystko zależy od twoich umiejętności oraz predyspozycji.

Drobne, codzienne oszczędności

Drugą możliwością zaoszczędzenia pieniędzy podczas inflacji jest ograniczenie niektórych wydatków. Przyjrzyj się swoim nawykom oraz historii płatności na koncie w banku. Może jesteś w stanie kupować tańsze zamienniki niektórych produktów, chodzić do kina raz w miesiącu zamiast dwa razy lub ćwiczyć wykorzystując sprzęt który masz w domu, zamiast płacić za drogi karnet na siłownię. Pamiętaj jednak, że twoje zdrowie jest najważniejsze i oszczędzanie jego kosztem w żadnym przypadku nie jest dobre. Dodatkowo, ograniczanie nabywania usług przez większą liczbę osób odbija się na lokalnych biznesach, często doprowadzając do ich upadku. Dlatego jeśli tylko możesz wypierz pierwszą opcję, zamiast drugiej.

Na www.pomorzanin.pl również znajdziesz znakomite porady ekonomiczne. Nie zwlekaj i wyposaż się w niezbędną wiedzę!

Mądre zakupy

Nawyki związane z kupowaniem to kolejna kwestia, która może rzutować mocno na twój budżet. Kupując jedzenie warto dostosować swoje menu do aktualnych promocji oraz sezonu – pomidory kupione zimą będą bardzo drogie, a do tego mało smaczne. Z drugiej strony, kupując ubrania czy gadżety czasem warto zapłacić dużo więcej i wybrać towar z wyższej półki, zamiast brać rzeczy niskiej jakości, które wkrótce nadają się tylko do wymiany, generując kolejne koszty. Każdorazowo zastanawiaj się, czy na pewno potrzebujesz danego produktu, czy jest to tylko twoja spontaniczna zachcianka. Pamiętaj, że reklamy mają na celu skłonić cię właśnie do takich spontanicznych, często zbędnych transakcji.

Inwestowanie

Inwestycje to doskonała metoda na zagospodarowanie posiadanych już pieniędzy. Jeśli masz już dużo środków na koncie i obawiasz się spadku ich wartości, może zainteresuje cię inwestowanie na giełdzie, zakup kryptowalut lub inne sposoby na korzystne ulokowanie pieniędzy. Nie jest to łatwe, a akcje mogą nie przynosić większych zysków przez lata, jednak po jakimś czasie potrafią zaskoczyć ich posiadacza ogromnym wzrostem wartości. Inwestycje wymagają odrobiny wiedzy oraz znajomości rynku, dlatego pamiętaj, że musisz zgromadzić wiele informacji o danej firmie lub kryptowalucie, zanim zainwestujesz w nią swoje oszczędności.

Lokowanie pieniędzy w dobrach materialnych

Inną, dobrą metodą na ochronę środków własnych przed skutkami inflacji jest zakup dóbr materialnych. Są rzeczy, które zawsze zachowują swoją wartość, lub z czasem stają się coraz cenniejsze. Najlepszym przykładem jest rynek mieszkań, które drożeją z roku na rok. Kupione mieszkanie można wynająć, dzięki czemu koszt zakupu powoli zwraca się, przy jednoczesnym zachowaniu wartości lokalu, który po latach można sprzedać za dużo większą cenę. Osoby posiadające mniejsze oszczędności mogą być zainteresowane rynkiem metali szlachetnych. Złoto zmienia swoją cenę w zależności od sytuacji gospodarczej na świecie, czasem w bardzo szybkim tempie. Dodatkowo, w przypadku zakupu jednej uncji złota i sprzedaży jej po ponad sześciu miesiącach nie trzeba odprowadzać podatku. Dużo tańsze jest srebro, jednak dużo trudniej wypracować na nim realne zyski.

Wybór metody na zabezpieczenie pieniędzy przed inflacją zależy od twoich umiejętności, posiadanych środków oraz innych okoliczności. Pamiętaj, aby każdorazowo rozważyć wszystkie za i przeciw, a jeśli masz wątpliwości – doradca finansowy pomoże ci dokonać właściwej kalkulacji.