W życiu każdego człowieka zdarzają się sytuacje, które wymagają pomocy i interwencji specjalisty z dziedziny prawa rodzinnego. Skomplikowane i trudne do samodzielnego rozwiązania kłopoty dotyczą najczęściej osobistych i delikatnych kwestii, jak rozwód, separacja czy adopcja. Chcąc uniknąć niepotrzebnych problemów związanych z nieznajomością prawnych aspektów sprawy, warto skorzystać z usług adwokata rodzinnego. Przeprowadzi on nas w bezpieczny sposób przez trudną drogę sądową i pozwoli uzyskać korzystny dla nas finał sprawy.
Wszystko, co trzeba wiedzieć o prawie rodzinnym
Rodzina ważna rzecz. Siła jaką daje, jest nieocenionym darem, wartym dużo więcej niż wszystkie skarby świata. Wsparcie i wzajemna pomoc to chyba jej najcenniejsze wartości. Niestety nie zawsze i nie każdy może liczyć na swoich bliskich. Czasem stosunki rodzinne dalekie są od ideału i wymagają interwencji prawniczej. Gdy w grę wchodzą duże pieniądze lub mamy wątpliwości związane ze sprawiedliwym traktowaniem jakiegoś członka rodziny, konieczne jest rozwiązanie problemu na drodze sądowej. O tym, jak powinny wyglądać oraz prawidłowo funkcjonować relacje w rodzinie mówi prawo rodzinne.
Czym jest prawo rodzinne?
Prawo rodzinne to dział prawa cywilnego, który reguluje i określa przepisy dotyczące stosunków rodzinnych, zarówno w sferze majątkowej, jak i niemajątkowej. Zajmuje się kwestiami szeroko rozumianych powiązań rodzinnych oraz panujących w rodzinie relacji. W polskim prawie wszystkie przepisy dotyczące prawa rodzinnego znajdują się Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym, Prawie Cywilnym oraz szczegółowych ustawach. Są w nich wszystkie potrzebne informacje dotyczące szeregu zagadnień związanych z funkcjonowaniem rodziny, małżeństwa, prawami dziecka czy kwestiami związanymi z równouprawnieniem w sferze rodzinnej.
Jak działa prawo rodzinne?
Do głównych dziedzin prawa rodzinnego zalicza się przede wszystkim sprawy poruszające kwestie stosunków rodzinnych m.in. takich jak:
- rozwód czy też separacja;
- ustalenie władzy rodzicielskiej;
- ustalenie wysokości alimentów, wnioski o ich podwyższenie lub obniżenie;
- podział majątku oraz sporządzenie intercyzy;
- adopcje oraz ustalanie rodziny zastępczej.
Oprócz powyższych spraw do prawa rodzinnego zalicza się również prawo spadkowe, które obejmuje swoim zasięgiem:
- przyjęcie lub odrzucenie spadku;
- wszelkiego rodzaju dziedziczenia ustawowe i testamentowe;
- podział spadku;
- sporządzanie wszelkich aktów spadkowych, np. testamentów.
Zasady prawa rodzinnego
Wśród wielu aspektów dotyczących życia w rodzinie do najważniejszych fundamentów prawa rodzinnego i opiekuńczego zalicza się następujące zasady: zasada dobra dziecka oraz jego prawa, zasada dobra i bezpieczeństwa rodziny, zasada ochrony rodziny jako jednostki społecznej, zasada równości i równouprawnienia kobiety oraz mężczyzny.
Kiedy warto skorzystać z usług prawnika rodzinnego i jakie są z tego korzyści?
Zawiłe procedury sądowe, nieznajomość samych przepisów oraz niuanse prawnicze to najczęstsze powody wizyty u adwokata rodzinnego. W delikatnych i trudnych sprawach, jak rozwód, czy też podział rodzicielskich obowiązków samemu ciężko jest odnaleźć właściwą drogę. Kiedy czeka nas trudna batalia sądowa, warto dobrze się do niej przygotować. Adwokat rodzinny zadba o wszystkie potrzebne dokumenty, które będą przygotowane w profesjonalny sposób, co najważniejsze nie będą zawierały żadnych błędów i niedopatrzeń. Kolejnym aspektem jest sprawne i w miarę możliwości szybkie załatwienie danej sprawy. Adwokat rodzinny udzieli nam również ogólnej porady prawniczej. Nakreśli sytuację, w jakiej się znaleźliśmy i podpowie, jakie stoją przed nami rozwiązania oraz możliwości.
Niewątpliwą korzyścią płynącą z usług prawnika rodzinnego jest spokój psychiczny i pewność, że nasze interesy zostaną potraktowane z należytą starannością i dokładnością. Niezastąpiona wiedza prawnicza oraz dystans do sprawy pozwolą skutecznie uporać się z kłopotami, wiadomo bowiem, że emocje są w takich przypadkach złym doradcą. Choć dla wielu osób korzystanie z usług prawniczych to zbędny i niepotrzebny wydatek, warto zastanowić się nad powierzeniem swoich osobistych i często bardzo delikatnych sprawy profesjonaliście. Spokój, bezpieczeństwo oraz godne reprezentowanie w sądzie naszych bliskich i nas samych są bezcenne.
Krótkie podsumowanie
Wizyta u adwokata rodzinnego gwarantuje:
- spokój psychiczny;
- pewność i bezpieczeństwo podczas rozpraw sądowych;
- wysoką i wyspecjalizowaną jakości usług;
- bezcenne i skuteczne porady w delikatnych i osobistych sprawach rodzinnych.